eğitimsendikateç-senkayseritürkiyetecsen
DOLAR
32,8314
EURO
35,2720
ALTIN
2.487,32
BIST
10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri
Açık
31°C
Kayseri
31°C
Açık
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
32°C

Milli Eğitim Bakanlığında Tereddüt Devam Ediyor! Yurttan Çıkan Lise Mezunları Sınavsız Memur olmalıdır.!

Milli Eğitim Bakanlığında Tereddüt Devam Ediyor! Yurttan Çıkan Lise Mezunları Sınavsız Memur olmalıdır.!
REKLAM ALANI
17.04.2018
0
A+
A-

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞTÜK. TEREDDÜT DEVAM EDİYOR!

Bilindiği üzere, 2828 sayılı Kanun kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilen personellerin öğrenim durumları itibariyle ihraz ettikleri unvanlara atanması ile ilgili düzenleme 27/03/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Öncelikle bu kanunun hazırlanmasında ve yürürlüğe girmesine ön ayak olan mesai harcayan, Sayın Bakanımız Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA ve bu konunun adeta hamiliğini ve takibini üstlenen Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Selahattin GÜVEN’e teşekkür eder, 2828 sayılı kanun kapsamında işe başlamış sendika üyelerimiz adına şükranlarımızı sunarız.

Tabi baktığımızda bu düzenleme içeriği itibariyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 2828 sayılı kanun kapsamında göreve başlamış personelin tümünü ilgilendirmektedir.

Ancak düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Bakanlıklar arasında farklı uygulamalar olduğu da dikkatimizden kaçmamıştır. Bu itibarla sendikamıza iletilen soru ve sorunların çözümü amacıyla 16/04/2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Görüşmemizde bakanlık yetkililerince; atanacak kadroların yönetim hizmetleri grubu içerisinde olan Şef ve üzeri kadroları kapsamayacağı kesin bir şekilde belirtilmiştir. buna ek olarak teknisyenlik/teknikerlik/mühendislik v.b unvanlı kadrolara atama için bir engel olmadığı ancak kurumların ihtiyaçları ve boş kadro durumlarına göre atama işlemlerinin gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.

Ayrıca söz konusu düzenlemenin ihraz edilen unvan şeklinde olduğu için düz lise mezunlarının memur kadrolarına atanabilmesi konusuna tereddüt içinde oldukları gözlenmiştir.

Tarafımızca da: unvan kelimesini dar bir kapsamda yorumlamanın kanun değişikliğinin ruhuna uymadığı bu konuda uygulama başlatılmadan önce Devlet Personel Başkanlığı’nın yazılı görüşünün mutlaka beklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Sendikamıza sözlü olarak bildirilen DPB görüşünün ise şu anki taleplerimizi (hizmetlilikten memurluğa geçiş) karşılamadığı da bilinmektedir. Bu itibarla söz konusu kanun kapsamında yapılacak olan unvan değişikliği işlemlerinde, kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliğinin sağlanması için DPB tarafından acil bir şekilde düzenleme yapılması elzem hale gelmiştir.

Bu itibarla 17/04/2018 tarihinden başlayarak sendikamızca DPB nezdinde yüz yüze görüşmeler başlatılacak olup, bu konuda ki gelişmeler kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

Kanun kapsamında “LİSE MEZUNLARI MEMUR OLACAK, HERŞEY GÜZEL OLACAK!” şeklinde bilgi paylaşımında bulunan bazı dernekvari sendikaların söylemleri bugün itibarıyla doğru olmamakla birlikte tamamen üye yapmak için umut tacirliğinden başka bişey değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı Üst Yönetiminin tüm ısrarlarımıza rağmen “Düz Lise Mezunu Olanların Memur Olmasına” bugün itibarıyla olumlu bakmadığı bir ortamda sadece üye yapmak için lise mezunları memur olacak diyenlerin amacı yarın başarılı olduğumuzda yani lise mezunlarınında memur olmasını sağladığımızda “Biz Demiştik!” diyerek BAŞARIYI SAHİPLENMEYE ÇALIŞMASININ ÖN ADIMIDIR.  Gölü bulandırarak rant elde etmenin bir başka şeklidir.

SENDİKAMIZCA “LİSE MEZUNLARININ SINAVSIZ MEMUR OLMASI” İÇİN 2011 YILINDA BAŞLATTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR.  DOĞRU BİLGİ İÇİN YURTTAN ÇIKAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TEK VE YEK SENDİKASI OLAN TEÇ-SEN -TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASINI TAKİP ETMESİNİ VE EKSİK VE KİRLİ BİLGİ VERENLERE İTİBAR EDİLMEMESİNİ ÖNEMLE ARZ EDERİZ.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ.

ÖNEMLİ NOT: Ayrıca bu konuda bazı dernekvari sendikaların durumdan vazife çıkararak bu düzenlemeyi sanki kendi başarılarıymış gibi lanse ettikleri, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Selahattin GÜVEN’in şahsi gayretleriyle gerçekleşmiş bu düzenlemede güya emekleri olduğunu ifade ederek hemen üye avcılığına başladıkları da dikkatimizden kaçmamaktadır.Onlar umut sömürmeye devam ededursunlar, biz sendika olarak asli vazifemiz gereği eğitim çalışanlarının her mağduriyetinde olduğu gibi bu konuda da sahada olmaya devam edeceğiz. 2828 sayılı kanun kapsamında göreve başlayan eğitim çalışanları kardeşlerimiz rahat olsunlar, sendika olarak bu konunun uygulama safhasının her adımını yakından takip edip, umut tacirliğinden uzak sizlere doğru ve yeni bilgiler vermeye devam edeceğiz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.