eğitimsendikateç-senkayseritürkiyetecsen
DOLAR
32,1946
EURO
34,9777
ALTIN
2.501,21
BIST
10.925,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri
Az Bulutlu
26°C
Kayseri
26°C
Az Bulutlu
Perşembe Yağmurlu
18°C
Cuma Çok Bulutlu
17°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
24°C

SIFIR ZAMMLARA-SIFIR-BAŞARIYA-SIFIR KAZANIMA SES YÜKSELTMEK İÇİN MEYDANLARA İNDİK

SIFIR ZAMMLARA-SIFIR-BAŞARIYA-SIFIR KAZANIMA SES YÜKSELTMEK İÇİN MEYDANLARA İNDİK
REKLAM ALANI
16.09.2021
0
A+
A-

SIFIR ZAMMLARA-SIFIR-BAŞARIYA-SIFIR KAZANIMA SES YÜKSELTMEK İÇİN MEYDANLARA İNDİK !

6. Dönem Toplu Sözleşme Masası Fiyaskosundan Doğan Tüm Başarısızlıklara ve Kandırmacalara Ses Yükseltmek İçin  Kamu Çalışanlarının Gerçek Sorunlarını Gündemde  Tutmak   Adına Ankara Ulus Meydanın da Kamu Sendikaları Platformu Çatısı Altında Eylem Gerçekleştirdik.

BASIN AÇIKLAMASI

Değerli kamu emekçileri, saygıdeğer basın mensubu arkadaşlarımız ve Sayın Milletvekillerimiz;

Bugün bir kez daha kamuoyundan saklanmaya çalışılan, 6. Dönem Toplu Sözleşmesindeki başarısızlığı deşifre etmek, sadece çalışanların örgütlenme özgürlüğünü değil, anayasamızın demokratik çoğulculuk ve hukuk devleti ilkelerini de tehdit eden, %1 dayatmasına karşı sesimizi yükseltmek için bir araya geldik.

( MEMUR UYUMA İRADENE SAHİP ÇIK )

Şimdi MEMUR-SEN ve KAMU-SEN’e soruyoruz.

Toplu Sözleşme Masasına Otururken çalışanlara söz verdiğiniz 3600 ek gösterge nerede? 600 TL seyyanen zamma ne oldu?  Maaşlara %38 iyileştirme hedefiniz nasıl oldu da 2 yıl için % 26”ya düştü? 4B’li kamu çalışanlarının kadroya geçirilmesi talebi başka bahara mı kaldı? Kangrene dönüşmüş yardımcı hizmetler sınıfının sorunlarını ise hiç ağzınıza almadınız.  % 6 refah payını hiç sormuyoruz. Çünkü tüm çalışanlara ve emeklilere vermeniz gereken bu payı; Sadece % 1 iş kolu barajını geçmiş yani sizin deyiminizle, Merdiven altı olmayan büyük…! sendikalara üye olan çalışanlara 3 ayda bir vereceğiniz “Toplu Sözleşme İkramiyesi” rüşvetine kurban ettiğinizi biliyoruz. Ayda ortalama 80 TL ile memuru sefalete mahkûm ettiniz. Enflasyonun altında ezdirdiniz. Şimdi yine soruyoruz. Bu sözleşmeye imza atarken hiç mi vicdanlarınız sızlamadı, Elleriniz Titremedi.

( AİDATI ALDINIZ! MEMURU SATTINIZ! )

Dahası T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hukuken skandal olarak tanımlanabilecek böyle sözleşmeye nasıl imza atmıştır?

İmza altına alınan sözleşmenin 23.maddesi ile; bugüne kadar tüm sendika üyelerine 3 ayda bir ödenen 135 TL, “Toplu Sözleşme İkramiyesi” Ocak 2022 itibariyle 400 TL çıkarılmıştır. Bu ikramiyeyi, örgütlendiği iş kolunda üye sayısı %1’in üzerinde olan sendika üyeleri alabilecektir. 

Tüm kamu çalışanları ve emekliler adına oturduğunuz o masada maddi bir kazanım gibi göstermeye çalıştığınız düzenleme, görevleri gereği hiçbir zaman sendika üyesi olamayacak 800 bini aşkın asker, polis, ceza infaz koruma memuru, hâkim ve savcı gibi kamu çalışanlarının ve 3 milyon emeklinin hakkını gasp etmek değil midir? 

Bu sözleşme, herhangi bir sendikaya üye olmayan yaklaşık 1 milyon kamu çalışanının düştüğü ekonomik darboğazı bazı sendikalar için fırsata çevirmiş, hükümetin de uygun gördüğü sendikalara üye olmaları için teşvike dönüştürmüştür.  

Sendikaların kestiği 3 aylık ortalama 135 TL’nin üstü olan 260 TL’yi bu sendikalara üye olanlara hangi gerekçe ile veriyorsun diye; Sendika Üyesi Olmayanlar, Olamayanlar ve hayat pahalılığı altında ezilen Emekliler sizlere sormayacak mıdır? 

( SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK )

Fütursuzca uygulanması planlanan %1 dayatmasının kabul edilmesi demek; ilkesel olarak kendini herhangi bir konfederasyona ait hissetmeyen ve bir kısmı bağımsız sendikalara üye olmayı tercih etmiş; büyükçe bir çoğunluğu da kendi özgür iradesiyle sendikasız kalmış devlet memurlarının, iktidarın arka bahçesi haline gelmiş sendikalara mahkûm olması, memurun değil, yöneticilerinin ikbalini ve iktidarın istikbalini garantilemeye çalışan yandaş sendikalara üye olmaya zorlanması demektir.

Tüm bunların yanında yapılan bu düzenleme; Anayasamızın 10, 13, 51 ve 53. Maddelerine, 4688 sayılı kanunun 28 ve 31. Maddelerine ve   ILO sözleşmelerine açıkça aykırıdır. Anayasa Mahkemesi (2020/83 K) ve Danıştay 12 No.lu dairenin (2019/4940 E) emsal kararlarında, “kamu otoritesinin dolaylı yollardan bile olsa herhangi bir sendikayı menfi veya müspet yönden etkileyecek düzenlemeler yapmasının, demokrasinin çoğulculuk ilkesine, hukuk devleti ilkesine ve örgütlenme özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtmiştir.  

( SENDİKA HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ )

Aslında iktidar ve MEMUR-SEN tarafından yapılmak istenen; sendikal kısıtlamalar getirmekten çoook  daha ötedir. Kendi amaç ve fikirleri dışında hiçbir düşünceye tahammül edemeyen iktidar kadroları, giderayak saflarını sıklaştırarak tahakküm etmeye çalışmaktadır.

Toplumun her katmanında yapılan ötekileştirme çabaları maalesef sendikalara da sirayet etmiştir.

Aksi Taktirde, akademik kariyerini iş hukuku alanında yapmış bir bakanın (Vedat Bilgin) kendi bakanlığının onayı ve denetiminde olan 192 sendika için “merdivenaltı” ifadesini kullanmasını nasıl izah edilebiliriz?

Kimisi yıllar önce kurulmuş, kimisinin üye sayısı 10 binleri bulan, tüm faaliyet ve organizasyonları yasal olan demokratik kitle örgütleri, nasıl merdivenaltı olabilir?

İçlerinde kendilerine özgü emek sorunlarına çözüm üretmek için bir araya gelmiş şehit yakınları, gaziler, engelliler, yurt çocukları, savunma ve güvenlik emekçileri ve benzeri dezavantajlı grupların oluşturduğu sendikal yapılar mı merdivenaltıdır?

Yola çıktıkları yıllarda “Sendikaların kurulmasında ve üye aidatı toplanmasında baraj sınırı getirilmemeli, kurulacak sendikalar ile bazı sendikaların önü kesilmemelidir.”  diye yayınlar yapan MEMUR-SEN’in bu tavrı iki yüzlülük değil midir?

Kamu Sendikaları Platformu olarak sözlerimizi bugün için tamalarken; örgütlenme hakkımızı, yalnızca bugünümüzü değil, çocuklarımıza bırakacağımız geleceği de etkileyecek, anayasal demokratik ilkeleri korumak adına başlattığımız bu haklı mücadelemizde, demokrasiyi ilke edinmiş tüm siyasi partilerimizi bizlere destek vererek mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz.  Bugün aramızda bulunanlara teşekkür ediyoruz.

Ve buradan haykırıyoruz “susup teslim olacağımızı, bu zorbalığa boyun eğeceğimizi zannediyorlarsa, yanılıyorlar.

Kamu Sendikaları Platformu bileşenleri olarak kamu çalışanlarının özgür iradeleri ile örgütlenme hakkı korunana, %1 garabeti ortadan kaldırılana ve sarı sendikacılığın maskesi düşene kadar, güçlerimizi birleştirerek, birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

( DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ )

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.