eğitimsendikateç-senkayseritürkiyetecsen
DOLAR
32,8382
EURO
35,3144
ALTIN
2.489,80
BIST
10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri
Açık
32°C
Kayseri
32°C
Açık
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
32°C
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C

EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ!
REKLAM ALANI
03.09.2020
0
A+
A-

Bugünlerde her zaman olduğu gibi birileri çıkmış TEÇ-SEN Eğitim Çalışanlarını Kandırıyor! Verdikleri sözleri yerine getirmiyor. “Vaat vermekten başka hiçbir iş yapmıyor!” diyebilme aymazlığını gösteriyor. Doğrudur! biz eğitim çalışanlarını kandırıyoruz!

Mesela eğitim çalışanları hem kendi bakanlığında üveydi, hem de diğer bakanlıklardan daha az ücret alıyordu ve biz dedik ki “Milli Eğitim Bakanlığında Görev Yapan Eğitim Çalışanlarına Ek Ödeme Verilmelidir” dedik ve o dönem Milli Eğitim Bakanımız Ömer DİNÇER’e sağlam ve ayağa yere basar bir sunum yaparak eğitim çalışanlarının tümüne EK ÖDEME VERİLMESİNİ sağlayarak EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRDIK! O günlerde de eğitim çalışanlarını TEÇ-SEN KANDIRIYOR diyorlardı ve “Öğretmenler Memurun Zencisi Değildir” pankartlarıyla eylem yapanları gördük ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela eğitim çalışanlarını lojmanlara sokmuyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığının tüm lojmanlarından öğretmen ve yöneticiler yararlanıyordu ve biz dedik ki “LOJMANLAR BELLİ BİR SINIFIN HAKKI DEĞİLDİR. EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE AİTTİR!” dedik ve eylemler yaparak,mahkemelere giderek, sağlam hukuksal temeller oluşturarak davaları kazanıp ve zihinleri değiştirip eğitim çalışanlarının da LOJMANLARDAN yararlanmasını sağlayarak eğitim çalışanlarını KANDIRDIK! O günlerde de eğitim çalışanlarını TEÇ-SEN KANDIRIYOR diyorlardı ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela eğitim çalışanlarının görev tanımı yoktu! Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan eğitim çalışanları “Amirin verdiği diğer görevleri yapar.” hükmüne göre köle gibi kullanıyordu. Müdürün özel işlerini yapan, arabasını yıkayan, faturasını ödeyen, çayını götürmek zorunda bırakılan eğitim çalışanları için yine eylemler ve yüzlerce görüşme yaptık ve yönetmelikleri “AMİRİN GÖREVİ İLE İLGİLİ VERECEĞİNİ DİĞER GÖREVLERİ YAPAR!”şeklinde değiştirerek eğitim çalışanlarının KÖLE GİBİ KULLANILMASININ SONA ERMESİNİ SAĞLAYARAK KANDIRDIK! O günlerde de eğitim çalışanlarını TEÇ-SEN KANDIRIYOR diyorlardı ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela eğitim çalışanlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yoktu! Amirin iki dudağının arasındaydı tayin hakkı… hatta BİR sendikaya üye olmayanların yer değiştirmesi bile mümkün değildi! TEÇ-SEN olarak Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çıksın diye, bu eski düzen son bulsun diye AÇLIK GREVİ dahil her türlü anayasal hakkımızı kullandık ve eğitim çalışanları için ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNİN ÇIKMASINI SAĞLAYARAK EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRDIK! O günlerde de eğitim çalışanlarını TEÇ-SEN KANDIRIYOR diyorlardı ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela eğitim çalışanlarına giyim yardımı ayni olarak veriliyordu. Giyim yardımı alacağımız mağazaya gittiğimizde devletimizin soyulduğunu gözlerimizle görüyorduk lakin kimse bu konuda ağzını açmazken biz GİYİM YARDIMLARI NAKDİ VERİLSİN! Diyerek eylemlere başladık ve hem devletimizin soyulmasını hem de eğitim çalışanlarının giyim yardımını nakdi almasını sağlayarak Eğitim Çalışanlarını KANDIRDIK! Hatırlayın o günleri sermayenin yanında duranlara rağmen BİZ BAŞARDIK!

Mesela hatırlayın! eğitim çalışanlarını adına kurum bankayla anlaşıyor ve banka promosyonu kurum tarafından harcanıyordu! Biz dedik ki bu promosyon ücretleri eğitim çalışanlarının hakkıdır, bu ücretler eğitim çalışanlarına ödenmelidir diyerek eylemler,dilekçe kampanyaları, kurum anlaşmalarına itiraz ederek ve mahkemelere giderek banka promosyonlarının eğitim çalışanlarına verilmesi sağlayarak eğitim çalışanlarını KANDIRDIK! Sermayeyle iş birliği yapanlara inat BİZ BAŞARDIK!

Mesela Eğitim çalışanları en fazla yükselebileceği kadro ŞEF’ti… biz eğitim çalışanları eski bildiğiniz eğitim çalışanları değildir. Lisans mezunlarımız var, yüksek lisans mezunlarımız var, doktora yapanlarımız var bizleri sadece ŞEF kadrosuna hapsedemezsiniz! Bu gömlek bize dar geliyor dedik. Bu konuda oluşturduğumuz raporları bakanlık yetkililerini sürekli anlattık ve zihinlerin değişimi sağladık. Dün sadece şef olan eğitim çalışanları şimdi DAİRE BAŞKANI, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI, ŞUBE MÜDÜRÜ olmasının önündeki tüm engelleri kaldırarak eğitim çalışanlarını kandırdık! O günleri hatırlayalım “Tebeşir tozu yutmayan müdür olamaz!” diyorlardı ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela hiç unutmam yine bir görevde yükselme sınavı sonrası başarı oranı %17 civarındaydı. TEÇ-SEN olarak dedik ki bu eğitim çalışanlarını bizim yani milli eğitim bakanlığının öz evlatlarıdır. Emekler boşa gitmesin, sınav sonuçlarını açıklamayın. Sınav başarı puan hesaplamalarını “ÇAN EĞRİSİ” sistemini kullanarak yeniden hesaplayın ve başarı oranını yükseltelim ve kazanan eğitim çalışanı sayısını artıralım dedik! O günlerde de bu aymazlar ortaya çıkıp “kılavuzda sınav puanlama şartı bellidir. oyun oynanırken kural değişmez, Çan eğrisi yapılamaz!” TEÇ-SEN eğitim çalışanlarını kandırıyor dediler ama ne oldu tarihinde ilk defa ÇAN EĞRİSİ BAĞIL SİSTEMİ UYGULATMAYI BİZ BAŞARDIK!

Mesela Teç-Sen eğitim çalışanlarının evidir. Yuvasıdır. Otağıdır dedik. Üyelerimizin çoğu Ankara’ya sağlık nedenleriyle geliyor! Kalacak yer sıkıntısı çekiyor! Hastasıyla veya hastalığıyla mı uğraşacak ve biz aileysek Ankara’da hastanelere yakın otellerle anlaşmalıyız ve üyelerimize bu otel ücretsiz olmalı dedik ve dediğimiz gibi de yaptık. Evet Ankara’ya bırakın sağlık sebebini keyfine göre bile gelse üyelerimiz için ÜCRETSİZ OTEL HİZMETİNİ BAŞLATARAK EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRDIK!  O günler de kıs kıs gülenler,sayıları ne ki oteli ücretsiz yapsınlar diyenler, kendi adamları kalır üye sokakta kalır diyenlere inat 8 YILDIR ÜCRETSİZ OTEL İMKANINI ÜYELERİMİZE BİZ VERDİK VE BİZ BAŞARDIK!

Mesela öğretmen eğitim çalışanları emekli olduklarında HİZMET ŞEREF BELGESİ alırlardı, eğitim çalışanlarına bu belge verilmezdi. Biz eğitim çalışanları olarak bu eğitime “hizmetimizi şerefsizce mi yapıyoruz!” diyerek ortalığı ayağa kaldırdık hatta sendika olarak emeklilerimize “Hizmet Şeref Belgesi” düzenleyerek vermeye başladık, eylemler yaptık ve sonunda eğitim çalışanlarına da Hizmet Şeref Belgesinin Verilmesini Sağlayarak Eğitim çalışanlarını KANDIRDIK! O günlerde bu işleri bile küçük hesap görenler yine TEÇ-SEN Eğitim Çalışanlarını kandırıyor dediler ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela SHÇEK eğitim çalışanlarının atamaları mezuniyetlerine bakılmadan “HİZMETLİ” olarak atanıyordu. Atamaların eğitim durumuna göre yapılmasını, eğitim durumuna bakılmadan atanan kardeşlerimizin sınavsız ihraz ettikleri unvanlara atanması gerektiğini söyledik. TBMM’den 2828 kapsamında atanan eğitim çalışanlarının sınavsız eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmalarına sağlayacak kanunun çıkarılmasını sağlayarak Eğitim çalışanlarını KANDIRDIK! Bu olaydan bihaber olanlar bile TEÇ-SEN duyurularını kes kopyala yapıştır yaparak bilgi verirken bile TEÇ-SEN Eğitim Çalışanlarını KANDIRIYOR! Dediler ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela görev gurupları arasında sınavsız geçiş hiç yoktu! Aynı hizmet sınıfı içinde olanların sınavsız kadroya geçmeleri gerektiğini söyledik. Bu konuda eğitim çalışanlarını arkamıza alarak eylemler yaptık, dilekçe kampanyaları düzenledik, bakanlık görüşmelerimizin ana gündemi yaptık ve sonunda eğitim çalışanlarının 2 yılda bir sınavsız aynı sınıf içinde kadrolara atanması sağlayarak KANDIRDIK! O günlerde sınavsız geçiş olmaz! Sınav yapılmalıdır! diyenler yine TEÇ-SEN kandırıyor dedi ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela hatırlayın! Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları kazanan eğitim çalışanlarına SÖZLÜ SINAV getirildi. Hiç bu aymazlardan karşı çıkanı, sözlü sınav olmaz diyeni duydunuz mu? ama “Bize Üye Olursan Sözlü Sınavı Geçersin, Üye Olmazsan Sözlü Sınavda Geçemezsin!” diyenleri duydunuz değil mi? Biz ne yaptık! Tüm gücümüzle mücadele ettik, dilekçe eylemleri başlattık, üst düzey bakanlık görüşmelerimizi başlattık, eylemler yaptık, “eğitim çalışanı yazılı sınavdan hangi puanı aldıysa sözlü sınavda o puan verilsin!” dedik ve Yazılı Sınavdan eğitim çalışanı hangi puanı aldıysa sözlü sınavdan o puanın verilmesini sağlayarak eğitim çalışanlarını KANDIRDIK! O günlerde torpil için liste yapanlar yine TEÇ-SEN KANDIRIYOR dedi ama BİZ BAŞARDIK!

Mesela kadrosu hizmetli olup görevlendirme onayıyla Şoförlük yapan eğitim çalışanlarının risk altında olduğunu, canı pahasına bu görevi yaptığını, bu durumda olan eğitim çalışanlarının onurlandırması ve takdir edilmesi gerektiğini söyledik ve bakanlık görüşmelerimizde Teç-Sen projesi olarak sunduk ve sonunda görevlendirme onayıyla Şoför görevini ifa eden tüm kardeşlerimizin sınavsız Şoför kadrosuna geçirilmesini sağlayarak eğitim çalışanlarını KANDIRDIK! O günlerde “Hizmetli kadrosundan GİH kadrosuna geçmenin tek yolu sınavdır!” diyenler yine TEÇ-SEN eğitim çalışanlarını Kandırıyor! dediler ama ne oldu BİZ BAŞARDIK!

Mesela her yıl eylül ayında okulları ve kurumları yeni eğitim öğretime hazırlama ile ilgili “EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ” sadece öğretmenlere ödeniyor. Oysaki okul ve kurumların yeni eğitim öğretime hazırlanması ile ilgili eğitim çalışanları topyekun çalışmaktadır. Hizmetlisinden memuruna, kalorifercisinden bekçisine, teknisyeninden teknikerine, mimarından mühendisine tüm eğitim çalışanları eğitimin içindedir ve bu zincirin bir parçasıdır dedik ve kurulduğumuz günden bugüne kadar bu mücadele sürekli ve kesintisiz olarak yaptık, yapıyoruz.  Geldiğimiz nokta tarihidir ve en önemlisi ise Türkiye tarihinde ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin eğitim çalışanlarının tümüne verilmesi ile ilgili KANUN teklifi hazırlıyor. Şuan analiz ve bütçe raporları hazırlanıyor ve maliye bakanlığına onaya gönderilip daha sonra TBMM gündemine gelecektir. Biz bu açıklamayı yaptığımız günden bu yana bu işin olmaması için ellerinden geleni yapanlar, eğitim çalışanlarına bu ücretin ödenmemesi için kışkırtma yapanlar bugünlerde yine TEÇ-SEN eğitim çalışanlarını kandırıyor diyor ama emin olun eninde sonunda BAŞARAN VE KAZANAN YİNE BİZ OLACAĞIZ.

Mesela eğitim çalışanlarının kariyer ve liyakat ilkesine göre “Görevde Yükselme Sınavları” ve “Unvan Değişikliği Sınavları” yapılmıyordu. TEÇ-SEN olarak eğitimlerini tamamlayan eğitim çalışanlarının kariyer yapmalarına imkan tanıyacak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının açılması için elimizden gelen gücü sonuna kadar kullandık, eylemler yaptık ve sonunda her 2 yılda bir yönetmeliklerde yazılı olmamasına rağmen GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARININ AÇILMASINI, 5 yılda bir UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARININ AÇILMASINI SAĞLAYARAK EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRDIK.  Bu aralar yine duyuyorsunuzdur değil mi? TEÇ-SEN Unvan değişikliği sınav tarihini açıkladı ama yine eğitim çalışanlarını TEÇ-SEN kandırıyor! Diyorlar…  Onlar varsın konuşsun ve BİZ YİNE ve HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BAŞARACAĞIZ!

Biz Siyasete Hayır! diyerek çıktığımız Hak ve Adalet Yolculuğumuzda Önümüzde Engeller, Setler, Dağlar,Tepeler Olacağını Elbet Biliyorduk! Hak ve Adalet Arayanların Önünde Hiçbir Engelin Duramayacağına da Biliyoruz. Her Hak ve Adalet Yolculuğuna Çıkanların Kazanamayacağını da Biliyoruz ve En Önemlisi Kazananların ve Başaranların Hep ARAYANLAR olduğunu da Çok İyi Biliyoruz.

İt İtliğinden Vazgeçmez! Yiğit Yiğitliğinden Vazgeçmez. Biz kaçanları, dönenleri, nefsine yenik düşenleri, yarı yolda bırakanları, pislik atanları, belden aşağı vuranları, kendini bir halt sananları, İçimize girip sırtımızdan vuranları çok gördük ve onları çok iyi biliriz.  Her ne olursa olsun biz hiçbir zaman ana gündemimizi değiştirmedik, direksiyonu başka yollara kırmadık ve eniyi yaptığımız işi yani eğitim çalışanlarının haklı sesi olduk ve olmaya da devam edeceğiz. 

Onların tabiriyle “EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ!”

Ümit DEMİREL

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANI

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.