eğitimsendikateç-senkayseritürkiyetecsen
DOLAR
33,0843
EURO
36,0596
ALTIN
2.556,22
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri
Açık
31°C
Kayseri
31°C
Açık
Salı Parçalı Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
32°C
Perşembe Az Bulutlu
32°C
Cuma Parçalı Bulutlu
32°C

Eğitim Çalışanlarının Talebi Olan 2 Kanun Teklifini Meclise Sunan Kahramanmaraş Milletvekili Ali ÖZTUNÇ’a TEŞEKKÜR EDERİZ.!

Eğitim Çalışanlarının Talebi Olan 2 Kanun Teklifini Meclise Sunan Kahramanmaraş Milletvekili Ali ÖZTUNÇ’a TEŞEKKÜR EDERİZ.!
REKLAM ALANI
18.10.2018
0
A+
A-

Eğitim Çalışanlarının Talebi Olan 2 Kanun Teklifini Meclise Sunan Kahramanmaraş Milletvekili Ali ÖZTUNÇ’a TEŞEKKÜR EDERİZ.!

 

Eğitim Çalışanlarının Talebi Olan 2 Kanun Teklifini Meclise Sunan Kahramanmaraş Milletvekili Ali ÖZTUNÇ’a TEŞEKKÜR EDERİZ.!

TEÇ-SEN- Tüm Eğitim Çalışanları Sendikasının kuruluş ana maddelerinden olan Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin Eğitim Çalışanlarının Tümüne Verilmesi ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında Görev Yapan Personellerin 1 Defaya Mahsus Genel İdari Hizmetler Sınıfına Geçirilmesi Hakkındaki Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine Sunuldu.

Kanun Teklifini Meclis gündemine getiren Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Ali ÖZTUNÇ’a Eğitim Çalışanları adına Teşekkür Ederiz.

TEÇ-SEN- Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası

KANUN TEKLİFİ

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur.
Gereğini saygılarımla arz ederim.
Ali ÖZTUNÇ / Kahramanmaraş Milletvekili

GEREKÇE

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yardımcı hizmetler sınıfına tabi personelin büyük çoğunluğu lise ve üzeri mezuniyete sahip olup idari hizmetlerde memuriyet işlemlerinde görevlendirmektedir. Yardımcı hizmetler sınıfı personeli, Devlet Memurları Kanununa göre devlet memuru oldukları halde diğer memurların aldığı kadar maaş alamamakta ve ek göstergeleri bulunmamaktadır. Bu durum yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mağdur olmasına yol açmaktadır. Hizmet sınıfları arasında ek gösterge konusunda yaşanan eşitsizliğin çözümü açısından yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin memur kadrolarına geçirilmeleri ile yaşanan ek gösterge mağduriyeti de giderilmiş olacaktır.

Bakanlıkların bir takvim dahilinde görevde yükselme sınavı yapmaması, okul ve kurumlarda sürekli personel ihtiyacının oluşması, yardımcı hizmet iş ve işlemlerinin İŞKUR, taşeron vb. hizmet alımı gibi yollardan temin edilmesi sebeplerinden dolayı, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin bir defaya mahsus genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi Milli Eğitim Bakanlığının personel ihtiyacını karşılayacak olup, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan eğitim çalışanlarının verimini arttıracak ve iş barışına katkı sağlayacaktır.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlere “Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği” adı altında her öğretim yılı başında verilen ödeneğin, yaz tatillerinde okulların tüm tadilat işlerini, resmi yazışmaları yapan, okulları yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlayan ve planlayan GİH, YHS, THS ve SHS personeline de verilmesi bakanlık bünyesindeki eğitim çalışanları arasındaki ayrımcılık hissini ortadan kaldıracak ve iş barışını da sağlayacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- Bu Madde ile Bakanlık bünyesindeki eğitim çalışanları arasındaki ödenek adaletsizliğinin giderilmesi sağlanacaktır.
Madde 2- Yardımcı Hizmet Sınıfındaki eğitim çalışanlarının, Genel Hizmet Sınıfına alınmasıyla zaten genel hizmet sınıfı işlerinde görevlendirilmek suretiyle çalıştırılmalarının önüne geçilmiş olacak ve genel hizmet sınıfındaki personel eksikliği ihtiyacı karşılanmış olacaktır.
Madde 3- Yürürlük maddesidir.
Madde 4- Yürütme maddesidir.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek-32. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında tüm kadrolarda çalışanlara her öğretim yılı başında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği tarihte bir defaya mahsus olmak üzere bir maaş tutarında öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz.”
Madde 2- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
Geçici Madde: Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında “Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda” görev yapan eğitim çalışanlarının tümü “Genel İdari Hizmetler Sınıfı’na “geçirilir, kadro ve unvan tespiti eğitim durumuna göre yapılır.
Madde 3- Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.