eğitimsendikateç-senkayseritürkiyetecsen
DOLAR
32,8314
EURO
35,2720
ALTIN
2.487,32
BIST
10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri
Açık
31°C
Kayseri
31°C
Açık
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
32°C

MEB SINAV TARİHLERİNİ RESMİ OLARAK AÇIKLAMALIDIR!

MEB SINAV TARİHLERİNİ RESMİ OLARAK AÇIKLAMALIDIR!
REKLAM ALANI
26.06.2020
0
A+
A-

Millî Eğitim Bakanlığı’nda GİH-THS-SHS-YHS sınıflarında görev yapan eğitim çalışanlarının kariyer ve liyakat ilkesine göre görevlerinde ilerlemesi, kariyer yapması ve eğitim durumlarına uygun istihdam edilmesi için Millî Eğitim Bakanlığınca Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları yapılmalıdır.

SINAV TARİHLERİNİN BELİRSİZ OLMASI CİDDİ SORUNDUR.

Eğitim çalışanlarının en fazla istek ve ihtiyaç belirttiği konuların arasında yer alan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılıp yapılmayacağı, yapılacak ise ne zaman yapılacağı gibi bilgilerin kamuoyuyla resmi olarak paylaşılması gerekir.

Sınav tarihlerinin belirsiz olması eğitim çalışanları arasında ciddi bir sorun olarak görülmektedir. Sürekli “sınav ne zaman?”, “Sınav yapılacak mı?” v.b soruların cevaplarını bulmak için mücadele veren eğitim çalışanlarının aslında sınav tarihini bilip kendini geliştirmesi ve gerekli olan çalışmalarını yapması gerekmez mi? Eğitim çalışanlarının ekseriyeti zihinlerini meşgul etmemesi gereken konularla meşgul etmesinin nedeni ise bakanlık bürokrasisinden kaynaklanan plansızlıktır, belirsizliktir.

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ (TEKNİK KADRO) SINAV TARİHİ RESMİ OLARAK AÇIKLANMALIDIR. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN VE EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU OLANLAR İÇİN KURUM İÇİ “ÖĞRETMENLİK” SINAVI YAPILMALIDIR.

Unvan değişikliği sınavı en son 2015 yılında yapılmış ve en son sınavın üzerinden tam 5 yıl geçmiştir. Teç-Sen olarak gerek bakan yardımcımızla gerekse bakanlık bürokrasisiyle yaptığımız görüşmelerde Mayıs 2020 ayında yapılacağı planlanan ve covid-19 salgını nedeniyle ertelendiği ve Kasım 2020 ayında yapılması planladığı açıklanan unvan değişikliği sınavının resmi olarak tarihinin Milli Eğitim Bakanlığınca açıklaması ve belirsizliğin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Ayrıca yapılacak olan unvan değişikliği sınavına Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan ve eğitim fakültesi mezunu olanların da girmesi ve bu durumda olan eğitim çalışanlarının öğretmenlik mesleğini yapmaları ve sınıflarına kavuşması için “Öğretmenlik” sınavı da eklenmelidir.

EN SON 12 YIL ÖNCE YAPILAN SAYMANLIK SINAVININ YAPILMASI ELZEMDİR.

Keza Saymanlık sınavı üzerinden 12 yıl geçmiştir. Tam 12 yıl.. evet en son saymanlık sınavı üzerinden geçen sürede 3 üniversite okuyup 3 farklı üniversite diploması alabilmiştir. Aradan geçen 12 yıl boyunca saymanlık kadrolarına 76.madde hükümlerine göre atamalar yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığınca 76.maddeye göre yapılan Saymanlık atamaları eğitim çalışanları arasında huzursuzluk yaratmaktadır. Çünkü yapılan atamaların hiçbirinde eşitlik ve adalet yoktur. Sınav yoktur. Objektif kriter yoktur. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı kurum içi barışı sağlamak adına, eğitimlerini tamamlayan eğitim çalışanlarının kariyer yapmalarına fırsat tanıma adına “SAYMANLIK” sınav tarihi açıklaması ve yapılması elzemdir.

TESİS MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI HİÇBİR ZAMAN YAPILMADI.!

Milli Eğitim Bakanlığında boş bulunan ve kapatılacağı açıklanan kadrolardan olan “TESİS MÜDÜRLÜĞÜ” kadrolarına son yıllarda 76.maddeye göre atama yapıldığı bilinen ve tespit edilmiş bir gerçektir. MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde daha önce sınav ile istihdam edilmesi hüküm altına alınan ancak Milli Eğitim Bakanlığınca hiçbir zaman sınav yapılmayan Tesis Müdürlüğü kadroları en son yapılan yönetmelik değişikliği ile de tamamen görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinden çıkarılmıştır. İhtiyaçların giderilmesi ve istihdamın şekli ile kariyer imkanının herkes için eşit olması adalet terazisi gereğidir. 

Tesis Müdürlüğü atamalarında adaletten, hakkaniyetten ve eşitlikten asla bahsedilemez. Çünkü bugün itibarıyla Tesis Müdürlüğü yapanların tamamı neye göre, hangi objektif kritere göre, hangi bilgi ve tecrübe göre, hangi kıstasa göre Tesis Müdürlüğü kadrosuna atanmıştır. Hak ve adaletin tesisi için Milli Eğitim Bakanlığınca “Tesis Müdürlüğü” kadrolarına atanacaklarla ilgili şartların belirlendiği ve sınav ile atamaların yapıldığı bir sistem kurmalıdır.

MEMURLUK VE ŞEFLİK SINAV TARİHLERİNDE BELİRSİZLİK ORTADAN KALKMALI VE SINAV TARİHLERİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA AÇIKLANMALIDIR.

Memurluk ve Şeflik en son 09 Aralık 2018 tarihinde yapılmış olup sınavı kazanan adayların istenilen derecelerde olmaması nedeniyle çoğu atanamamıştır. Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Mustafa SAFRAN ile yaptığımız görüşmede bu konudaki haksızlık tüm detaylarıyla birlikte bakan yardımcımıza anlatılmış ve bakan yardımcımızın talimatıyla yeni bir sınav açılmasına ve sınav tarihinin aralık 2020 olarak belirlenmesine karar verilmişti. Bu konuda bilgi kamuoyuyla paylaşılmıştı. Ancak söz konusu sınavın covid-19 salgını nedeniyle belirtilen tarihten sonra 2021 yılında yapılabileceği bakanlık bürokratlarıyla yaptığımız görüşmede anlaşılmıştır. Yine bu konuda eğitim çalışanları belirsizliklerin ortadan kalkmasını ve sınav tarihinin Milli Eğitim Bakanlığınca resmi olarak açıklanmasını beklemektedir.

TEÇ-SEN- Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak yukarıda arz ve izahını yaptığımız Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarının ne zaman yapılacağı hakkındaki belirsizliklerin sona ermesi için Milli Eğitim Bakanlığınca yapılması planlanan sınav tarihlerinin açıklanmasını talep ediyoruz.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.